Vyhledávání

Aktuální informace - detail

  • Způsoby korupce jsou různé, ten za „státní veřejné finance“ je odpustek za naivitu občanů? (12.12.2016)

    Zdroj: vlastní zpráva, Novinky.cz

    Již delší dobu se řada politiků do politiky dostala jakýmsi bojem proti korupci. „Nákupy zdravotní techniky jsou předražené, mrhá se veřejnými prostředky,“ volala, a i dnes ještě často volá po zrušených senátních volbách bývalá senátorka za volební obvod Most A. Dernerová. Nějak zapomněla, jak znějí hlasy některých údajně zasvěcených, že její manžel údajně byl sám v některých výběrových komisích právě na tuto techniku. „Jdu do politiky odstranit korupčníky typu Bártla a dalších z ODS a ČSSD v Mostě“, hřímal podnikatel Zelenka, který si boj s korupcí jednoduše koupil, a bez skrupulí si kupoval hlasy voličů na náměstí prostřednictvím tomboly, rozdáváním horských kol, notebooků, televizí či zvýšených prémiových odměn za odevzdané hlasy zaměstnancům ve svých firmách na Mostecku pro Sdružení Mostečané Mostu a dnes rozkmotřené Severočechy.cz. Andrej Babiš a jeho ANO bude líp, se nechal inspirovat, a také se rozhodl, že než dávat obálky nějakým úředníkům či politikům, které někdy ani blíže nezná, je lepší a spolehlivější jít do boje o mandát a místo v politice sám a místo obálek někomu prostě nahrávat tzv. malé domů pro sebe či své firmy. „Všeci kradnú, korupčníci z politiky“, atd., atp. znějí již nějaký čas jeho slova mediálním prostorem. A působí. Koho zajímá, že jen z evropských dotací jeho firmám doputovalo několik desítek miliard korun, jen na jeho Čapí hnízdo, resp. spíše sídlo rodinné dorazilo 52 milionů evropských dotací. Ale ono přeci není jeho, je psané na další rodinné příslušníky, vždyť i stát se lépe řídí jako rodinná firma než nějaká veřejná korporace, u níž musí chod podléhat obtěžující státní i veřejné kontrole.

    Prostě neustále a stále více se mi potvrzuje teze, kterou jsem kdysi asi ve své „prozřetelné mladické nerozvážnosti“ prohlásil a o které mě výše uvedení „pseudokorupcebijci“ utvrzují. Nejlepším a nejúčinnějším nástrojem boje proti korupci tak, aby se to nedotklo jejích hlavních protagonistů, je si prostě boj s a proti korupci „zprivatizovat“ pro sebe a v duchu svého výkladu. Ono pak dokonale splyne boj proti korupci, proti čemu se vlastně bojuje a jak, co vlastně je právě tou korupcí, a jaké jsou její nuance. Proto bez větší pozornosti veřejnosti, a žel i pod dojmem výroku soudu, odezněla kauza tří politiků ODS (Tluchoř, Šnajdr, Fuksa), že kdysi jejich obsazení do funkcí v orgánech společností se státní účastí, placených z veřejných prostředků za jejich způsob hlasování nebyly projevy korupce, neboť takto se postupovalo i v případě dalších končících poslanců stran zleva doprava, když se do dozorčích rad usazovali. Podobně zaniklo i vyjádření bývalého předsedy Severočechů.cz, tajemníka Sdružení Mostečané Mostu a stále ještě ředitele SBD Krušnohor, vyrábějícího petice jak na běžícím pásu, F. Ryby, kdy v roce 2012 vyčítal představitelům KSČM Ústeckého kraje, že se Severočechy.cz neuzavřeli koalici, když oni přeci jako SMM v Zastupitelstvu statutárního města Mostu pro J. Kurcina, člena KSČM vytvořili placenou funkci předsedy Kontrolního výboru ZmM. Dokonce se tehdy odvolával na dohody s předsedou KSČM Filipem. Z hořkých slov v rozhovoru F. Ryby v měsíčníku Krušnohor, vyplynulo, že se komunisté měli zřejmě „ze slušnosti a korupční reciprocity revanšovat“ a koalici se S.cz na úrovni ÚK v roce 2012 vytvořit. To bylo neslušné, a to se prostě mezi zdatnými a zkušenými korupčnickými matadory nedělá, to byl podraz, že?

    Tak dostal vlastně „podnikavý“ ministr Babiš šanci se poučit v „laboratoři Palerma na severu“, kterou plně využil a dále zatím plně nadužívá za asistence naivních voličů napříč celým standardním politickým spektrem. Tedy nejen poučit se, ale dovézt „boj proti korupci“ skoro k dokonalému stavu. Jak jinak hodnotit skutečnost, že bojuje proti korupci za peníze z veřejných prostředků, za peníze daňových poplatníků. Zatím zřejmě ještě nikoliv posledním nástrojem tohoto boje je záměr zavést s odvoláním na její úspěšnost (např. na Slovensku) od poloviny roku 2017 „lidovou losovačku“. Ministerstvo financí hodlá totiž od poloviny příštího roku spustit loterii, prostřednictvím které chce motivovat lidi ke sběru účtenek. V „Účtenkovce” bude každý měsíc losováno dvacet až třicet tisíc výherců. Dle vyjádření MF má soutěž lidi motivovat k přebírání účtenek, tím zvýšit efektivitu systému evidence tržeb a podpořit i řádný výběr daní, píše se v tiskové zprávě ministerstva financí. Loterie se spustí od poloviny následujícího roku a losovat by se mělo vždy 15. den v měsíci. Slosované by měly být pouze účtenky za předchozí, předem stanovené období. „Ročně budeme rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 miliónů korun. Počet výher se tak bude pohybovat od 20 do 30 tisíc měsíčně. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do jednoho miliónu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ostatní výhry jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,” sdělila dle portálu Novinky.cz náměstkyně ministerstva financí Alena Schillerová. Klasik by řekl, „tak buďto jsem blbý já, anebo si nerozumíme.“

    Nevím jak Vy, PT čtenáři, ale já toto vše čtu jako prodávání jakýchsi „odpustků“ za naivitu občanů v honbě ANO bude líp a A. Babiše samotného za voličskými hlasy a jejich kupování občanů-voličů za veřejné finance. Ano, projevy korupce jsou různé, jen je důležité se nepos…., pardon nezpanikařit a nebát se. A je tu opět v naší stále mladé, nezkušené a nepoučené demokracii vzývaný T. G. M. Jenže on to jeho častokráte vzpomínané – „nebát se a nekrást“, myslel, vážení, určitě úplně jinak. Tak ať žije a vzkvétá boj s korupcí, hezký den, V. Balín

    celý článek


    Vytisknout článek




     

Diskuze k článku

Diskuze neobsahuje žádný příspěvek.

TOPlist