Vyhledávání

Aktuální informace - detail

 • Ustavující zasedání Zastupitelstva města Mostu, tedy fakt překvapení za překvapením? (20.11.2018)

  Zdroj: vlastní zpráva

  Tak v úterý 20. 11. 2018 „dosedla“ i nová mostecká vláda do svých již čtyři roky obsazených pozic. Stalo se tak v nových dresech, kdy ty staré, obnošené Severočeši.cz převlékli údajně za zbrusu nové ProMost. A něco na tom určitě bude. Vždyť jejich „vlajková loď“ senátorka A. Dernerová je již v pořadí sedmém, jistě opět novém dresu. Jediné malé překvapení pro některé by mohlo být, kdo vzniklou jednobarevnou a menšinovou vládu statutárního města Most podpořil. Že to bude skoro jistě ODS, subjekt, který, jak se kdysi také její finanční donátor, nyní zase ProMostu, vyjádřil, vehnal jeho osobně do politiky, protože chtěl „těm korupčním praktikám lidí z ODS udělat přítrž“, se všeobecně čekalo. Proto je s nimi již po několikáté na stejné lodi?! Jediným, ale jen menším překvapením je spoluúčast na podpoře menšinové vlády ProMostu ze strany KSČM. Ale jen pro neznalé. Dohoda s třetím do paktu Stranou Zelných a Piráty byla přeci jen podstatně „dražší“, než se nakonec ukázala cena podpory od vždy ochotných a hlavně vždy velice levných z KSČM. Být na místě ProMostu, dal bych si však pozor. Jména oněch čtyř zastupitelů za KSČM, snad jen s výjimkou jednoho s poněkud „gastronomickým“ jménem, jde o dost nespolehlivé osoby, které by bez studu a špatného svědomí klidně podpořili i jiné, třeba ty ze SMM či ANO, když by dostali zajímavější a vyšší nabídku. A protože „zítra se bude tančit všude“, zatím tančí na tomto parketu a podpořili, co podpořit měli.

  Tedy de facto žádná překvapení se nekonala, a přesto jedno „překvapení“ střídalo druhé. Tím prvním byla ukázka, která se zřejmě nejen zde na Mostecku stává jakýmsi koloritem a standardem. Na místo zvoleného zastupitele na kandidátce Strany Zelených a Pirátů MUDr. Končela, který se „jen tak“ vzdal mandátu, „naskočil“ do zastupitelstva konečně jeden z nezvolených a Zelenými přeskákaný Pirát - A. Komenda, který nastoupil na zvolené místo za pana doktora. Ještě že byl prvním náhradníkem, jinak by asi muselo, podobně jako v Lomu, odstupovat zvolených zastupitelů více, aby se do zastupitelstva dostal ten „pravý“. V Lomu museli složit mandát hned dva, aby tomu tak bylo. Kdysi tento trik tzv. bílého koně organizovala v Mostě právě ODS s primářem chirurgie MUDr. Krtičkou, který tento krok však oddálil o skoro tři čtvrtě roku. Reagoval tak na můj dotaz vůči němu na tehdejším ustavujícím zastupitelstvu, když jsem se jej přímo zeptal, co je na tom pravdy, že chce toto učinit. Tehdy to asi ze studu popřel, ale za pár měsíců, na tlak „režisérů mosteckého teátru“ nakonec realizoval.

  Leč popořádku. Tentokráte lídři ProMost dodrželi literu zákona a neudělali taková fopa jako před 4 roky na ustavujícím zastupitelstvu ještě v dresech Sevročeši.cz. Ale i tak drobných problémů s politickou kulturou se nevyvarovali. Tím prvním bylo hned skládání slibu zastupitelů, kdy stávající primátor, který zasedání předsedal a řídil je, složil slib do „svých rukou“. Zřejmě bylo nad síly „těchto dovedů“, aby pro tento akt předal pan primátor řízení nejstaršímu členovi zastupitelstva, kterým byl určitě pan A. Malý, aby přečetl zákonem stanovený text a následně pak sám pan primátor složil slib zastupitele do rukou doyena zastupitelstva, do rukou předsedajícího, jak přepokládá zákon č.128/2000, Sb., o obcích v §69, bod (3). Následně mohl pan primátor Paparega předsedat zasedání a řídit další skládání slibu svých kolegů. Podobně se do takovéto trapné situace dostal náměstek primátora M. Hrvol, když do funkce jednoho ze dvou náměstků navrhoval sám sebe. Prostě kdo umí, ten umí! Škoda, že politická kultura na některé standardní zásady jen „čumí“. Ani přítomný zastupitel, „politolog“ ze Strany Zelených nic nenamítal. Ale třeba se teprve učí…. Všemu, kdo ví!?

  Po opakované opět neúspěšné „frašce“ z neuskutečněného zasedání ZmM v září 2018 a snaze hnutí ANO dostat do programu vyhlášku o zákazu některých hazardních her na území města Mostu, pak vše již běželo, jak mělo. Jediným překvapením, a řekl bych, že dost velkým, bylo, že nikdo nic u jednotlivých personálních bodů nenavrhoval. Nabízí se otázka proč, z jakého důvodu byla volena návrhová a volební komise, když její předseda pan V. Hoffmann z ODS mlčel jako ryba. Je standardem, že v takových chvílích do hry vstupuje právě ona komise, je to její role. A tak musel situaci „zachraňovat“ M. Hrvol z ProMostu a návrh předkládal, aby se mohlo o „něčem a o někom“ hlasovat. Začal návrhem o počtu funkcí, pro které budou členové zastupitelstva uvolněni, pokračoval překvapivým návrhem na počet náměstků primátora a s návrhem na rozdělení jejich kompetencí. Dalším menším „překvapením“ z jeho „návrhářské dílny“ byl návrh na počet členů Rady města Mostu, který zněl na 9, tedy o dva méně, než byl jejich počet v minulém volebním období.

  Pak již přišel návrh na volbu primátora. A světe div se! Překvapení – do funkce primátora byl navržen současný primátor města J. Paparega. A jak jinak, navrhl jej „bratr“ z ProMostu M. Hrvol. Ale další malé překvapení se v tomto bodu přeci jen objevilo. O slovo se přihlásil zastupitel za ODS D. Drtík a stručně vylíčil, jak dramatická, náročná a dlouhá byla povolební vyjednání, a přestože tzv. nedopadla, jak bylo původně v záměru dohodnuto, podporuje klub zastupitelů za ODS J. Paparegu do funkce primátora města Mostu. První „sčot“ hlasů na tabuli, výsledek elektronického hlasování byl 23 pro návrh, což o jeden hlas na zvolení stačilo, ale přesto se přihlásil zastupitel za ProMost pan Zahradníček (již v zastupitelstvu byl tehdy za SMM, ale i tehdy již pravá ruka guru několika místních uskupení pro komunální volby, nyní ProMost J. Zelenky) a sdělil, že mu nefungovalo hlasovací zařízení a že on hlasoval pro. Tak bylo hlasování o jeden hlas upraveno a pan J. Paparega byl zvolen 24 hlasy primátorem statutárního města Mostu. A až nyní mohly propuknout bouřlivé „apladismenty“, klaka, na kterou je zvyklý v Moskvě (v Mostě) zdejší šéf Kremlu V. Putin nebo „náš“ Miloš, když jej ochranka přinese na podium na některém z jeho krajských spanilých výjezdů.

  Ale mostecká podzimní „překvapení“ nebrala konce. Překvapivě pokračoval v podávání návrhů dle programu ustavujícího zasedání M. Hrvol. Bylo třeba zvolit do svých, jejich funkcí náměstky primátora. Zde se překvapení nekonalo. Navrženi a schváleni byli staronoví náměstci M. Stará a M. Hrvol. Jediným zvláštním a již popsaným „překvapením“ bylo, že se do své funkce navrhl M. Hrvol sám. Tedy navrhl, jak tvrdil „svoji maličkost“, tak kdo ví, koho to vlastně navrhoval, ale zvolen byl asi on. Protože byl následně, a to bylo velkým „překvapením“, protože tento návrh podával sám primátor J. Paparega a statutárním zástupcem primátora byl zvolen M. Hrvol.

  Pro neznalé a nezasvěcené byla „překvapením“ volba členů rady, vždyť byli známi zatím jen tři - primátor a jeho dva náměstci. Tajenku odtajnil, jak jinak, opět překvapivě M. Hrvol. Přečetl jména svých dalších šesti kolegů z ProMost, takže M. Stará je jedinou, kdo bude bojovat v této radě za gender, neb žádná další jména žen nezazněla. Do rady byli navrženi a zvoleni – V. Vozka, O. Málek, J. Nedvěd, A. Malý, V. Kubík a V. Zahradníček. Všichni samozřejmě za ProMost, za mohutné podpory ODS a KSČM. Dál s tím již kluci a holky z ProMost nějaké další, dlouhé či překvapivé štráchy nedělali. Finanční a Kontrolní výbor Zastupitelstva statutárního města Mostu byly jen ustaveny a určen počet jejich členů. Oba budou mít jen po pěti členech. Jejich konkrétní obsazení bude předmětem jednání a dalších „čachrů“, pardon, jistě půjde - slovy zastupitele z ODS Drtíka o „dramatická, náročná a dlouhá, odpovědná jednání“, až následně. Pro mě bylo překvapením, ale nepřekvapilo mě to, když „generální navrhovatel“ ustavujícího zasedání ZmM M. Hrvol uváděl ustavení kontrolního výboru, že jde o „stejně důležitý výbor“ skoro jako výbor finanční“. Řekl bych, že ten jinoch se toho na své „předfunkční“ roční štaci po boku starostky města Lomu jako její asistent, a také v uplynulém čtyřletém volebním období toho zřejmě moc nenaučil. Sebevědomí mu ale opravdu nechybí, stejně jako afekt, který by znalý hledal spíše u komunální funkcionářky.

  Tak je po ustavujícím zasedání Zastupitelstva statutárního města Mostu. Proběhlo, řekl bych, bez většího zájmu většiny občanů města Mostu, stejně jako to bylo s volbami, které mu předcházely. V Mostě byla nejnižší volební účast ze statutárních měst v ČR, ale to zřejmě nikoho z místních politiků nezajímá, proč tomu tak dlouhodobě je. Třeba dopřávají sluchu rádoby politologů, kteří tvrdí, že v komunální politice to není o politice jako takové a jistě si sami dávají na mísu svého stolu své vlastní ujišťování, že ti, co k volbám nechodí, jsou spokojeni s tím, jak tu politiku na komunální úrovni pro ně a za ně jejich menšinou zvolení zástupci dělají. Ale o tom v jiném zamyšlení o děním kolem nás a v nás. Hezký den, vážení občané nejen statutárního města Mostu. A prosím, nenechme se stále tak „překvapovat“, jinak opravdu, ale opravdu z překvapení nevyjdeme. (vb)


  Vytisknout článek
   

Diskuze k článku

Diskuze neobsahuje žádný příspěvek.

TOPlist